
SVS
PB17-ULTRA R|EVOLUTION-PIANO-GLOSS
Subwoofersubwoofer
Driver:17"Power:2800W-3dB:14 HzType:ported
SVS Pb17-Ultra R|Evolution (Piano Gloss)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | SVS |
| Model | PB17-ULTRA R|EVOLUTION-PIANO-GLOSS |
| Color | Piano Gloss |
| Weight | 164.7 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 21.7 x 29.3 x 25" |
Performance
| Driver Size | 17" |
| RMS Watts | 2800WHigh Power |
| -3dB Extension | 14HzDeep Extension |
| Enclosure | ported |
Connectivity
| LFE Input | Yes |
| Line Input | Yes |
| XLR Input | Yes |
| Phase Control | Yes |
Features
| App Control | Yes |
| Passive | No |
Compatible Receivers
Receivers with subwoofer outputs to drive this sub.







