
Bowers & Wilkins
HTM71 S3-MOCHA
Speaker (L/R)center
Sens.:89 dBImp.:8ΩConfig:3-wayMount:center
Bowers & Wilkins Htm71 S3 (Mocha)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Bowers & Wilkins |
| Model | HTM71 S3-MOCHA |
| Color | Mocha |
| Weight | 38.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 24.75 x 9.25 x 14" |
Performance
| Sensitivity | 89dB |
| Impedance | 8ΩEasy to Drive |
| Freq Response Low | 50Hz |
| Freq Response High | 28000Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 30W |
| Rec. Power Max | 200W |
| Bi-Amp Capable | YesBi-Amp Ready |
Design
| Mounting Type | center |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Family ID | BW-700-S3 |
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






