
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | JBL |
| Model | STAGE A125C |
| Weight | 17.53 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 18.46 x 7.48 x 8.66" |
Performance
| Sensitivity | 88dB |
| Impedance | 6Ω |
| Freq Response Low | 75Hz |
| Freq Response High | 40000Hz |
| Driver Config | 2-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 20W |
| Rec. Power Max | 150W |
| Bi-Amp Capable | No |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






