
Emotiva
AIRMOTIV XC1
Speaker (Center)center
Sens.:88 dBImp.:4ΩConfig:3-way
Emotiva Airmotiv XC1 Center Channel (successor to C1+)
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Emotiva |
| Model | AIRMOTIV XC1 |
| Weight | 25 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 26 x 7.5 x 9.5" |
Performance
| Sensitivity | 88dB |
| Impedance | 4Ω |
| Freq Response Low | 50Hz |
| Freq Response High | 27000Hz |
| Driver Config | 3-way |
Power Handling
| Rec. Power Min | 10W |
| Rec. Power Max | 120W |
| Bi-Amp Capable | No |
Installation
| Back Box Included | No |
| Back Box Required | No |
| Paintable Grille | No |
| Magnetic Grille | No |
Additional Specs
| Angle Adjustable | No |
| Treble Attenuation Switch | No |
| LCR Capable | No |
| Coaxial | No |
| Moisture Resistant | No |
| UV Resistant | No |
| Salt Spray Rated | No |
| Bracket Included | No |
| Dual Voice Coil (SDI) | No |
Compatible Receivers
Receivers with enough power and impedance support for these speakers.
Compare with Similar Products
Find a matching receiver
Use the Receiver Matching Tool to find the right AVR for these speakers.
Open Receiver Matching Tool






