
Yamaha
True X Bar 40A
Channels:2.1.2Atmos:YesSub Incl.:No
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Yamaha
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Yamaha |
| Model | True X Bar 40A |
| Power Draw | 180W |
| Weight | 8.5 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 40 x 2.5 x 4.4" |
Additional Specs
| Channel Config | 2.1.2 |
| Total Power (RMS) | 180W |
| Driver Count | 6 |
| Passive | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital+ | Yes |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | No |
| DTS Virtual:X | No |
| DTS-HD Master | No |
| Built-in Sub | Yes |
| Wireless Sub Included | No |
| Wireless Sub Support | Yes |
| Wireless Surround Support | Yes |
| HDMI eARC | Yes |
| HDMI Inputs | 0 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Optical Input | Yes |
| Analog Stereo In | No |
| Sub Pre-Out | No |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| BT Version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Voice Assistants | Alexa |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Night Mode | Yes |
| App Control | Yamaha Sound Bar Controller |
| Wall Mountable | Yes |













