
Retailer Prices
$800.00 MSRP
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S801D |
| Power Draw | 330W |
| Dimensions (W x H x D) | 45.66 x 1.49 x 1.57" |
Additional Specs
| Channel Config | 3.1.2 |
| Total Power (RMS) | 330W |
| Driver Count | 10 |
| Passive | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital+ | Yes |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | No |
| DTS Virtual:X | Yes |
| DTS-HD Master | No |
| Built-in Sub | No |
| Wireless Sub Included | Yes |
| Wireless Sub Support | Yes |
| Wireless Surround Support | Yes |
| HDMI eARC | Yes |
| HDMI Inputs | 0 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Optical Input | Yes |
| Analog Stereo In | No |
| Sub Pre-Out | No |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| BT Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast | No |
| Spotify Connect | No |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
| Room Calibration | SpaceFit Sound Pro |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Night Mode | Yes |
| App Control | SmartThings |
| Wall Mountable | Yes |



