
Sony
HT-A3000
Channels:3.1Atmos:YesSub Incl.:No
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Sony
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Sony |
| Model | HT-A3000 |
| Power Draw | 250W |
| Weight | 9.9 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 37.5 x 2.6 x 5.1" |
Additional Specs
| Channel Config | 3.1 |
| Total Power (RMS) | 250W |
| Driver Count | 5 |
| Passive | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital+ | Yes |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| DTS-HD Master | No |
| Built-in Sub | Yes |
| Wireless Sub Included | No |
| Wireless Sub Support | Yes |
| Wireless Surround Support | Yes |
| HDMI eARC | Yes |
| HDMI Inputs | 1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Optical Input | Yes |
| Analog Stereo In | No |
| Sub Pre-Out | No |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| BT Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Voice Assistants | |
| Room Calibration | 360 Spatial Sound Mapping |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Night Mode | Yes |
| App Control | Sony Home Entertainment Connect |
| Wall Mountable | Yes |













