
Harman Kardon
Enchant 1100
Channels:5.0.2Atmos:YesSub Incl.:No
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Harman Kardon
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Harman Kardon |
| Model | Enchant 1100 |
| Power Draw | 315W |
| Dimensions (W x H x D) | 45.2 x 2.6 x 5.1" |
Additional Specs
| Channel Config | 5.0.2 |
| Total Power (RMS) | 315W |
| Driver Count | 11 |
| Freq Response Low | 52Hz |
| Passive | No |
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital+ | Yes |
| Dolby TrueHD | No |
| DTS:X | Yes |
| DTS Virtual:X | No |
| DTS-HD Master | No |
| Built-in Sub | Yes |
| Wireless Sub Included | No |
| Wireless Sub Support | Yes |
| Wireless Surround Support | Yes |
| HDMI eARC | Yes |
| HDMI Inputs | 1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Optical Input | Yes |
| Analog Stereo In | No |
| Sub Pre-Out | No |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| BT Version | 5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| AirPlay 2 | No |
| Chromecast | Yes |
| Spotify Connect | No |
| Voice Assistants | |
| Room Calibration | EQ Calibration |
| Dialog Enhancement | Yes |
| Night Mode | Yes |
| App Control | JBL One |
| Wall Mountable | Yes |










