
Retailer Prices
No price availableLoading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | 55QNED85AUA |
| Power Draw | 96W |
| Weight | 32.8 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 48.7 x 28.2 x 1.2" |
Display
| Screen Size | 55" |
| Resolution | 4K |
| Panel Type | VA |
| Backlight Type | mini-LED |
| Local Dimming Type | Local Dimming |
| Screen Shape | flat |
HDR
| HDR Formats | HDR10, HLG |
| HDR10 | Yes |
| HDR10+ | No |
| HDR10+ Adaptive | No |
| Dolby Vision | No |
| Dolby Vision IQ | No |
| HLG | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
Motion & Refresh
| Refresh Rate | 120Hz120Hz+ |
| Native Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Interpolation | No |
Gaming
| VRR | Yes |
| VRR Type | FreeSync |
| FreeSync Premium Pro | No |
| G-Sync Compatible | No |
| ALLM | Yes |
Smart Platform
| Smart OS | webOS |
| Smart OS Version | webOS 25 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Chromecast Built-In | Yes |
| HomeKit | Yes |
| Voice Assistants | Alexa, Google Assistant |
Audio
| Speaker Config | 2.0 |
| Dolby Atmos (Speakers) | No |
| DTS Virtual:X | No |
| Bluetooth Audio Out | Yes |
Connectivity
| HDMI Total Ports | 4 |
| HDMI 2.1 Ports | 4 |
| eARC Port | Yes |
| Optical Audio Out | No |
| USB Ports | 2 |
| USB Type | 2ea (v 2.0) |
| Ethernet Port | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| RF Antenna Input | Yes |
| Composite Input | No |
| Headphone Jack | No |
Physical Dimensions
| Width (w/ Stand) | 48.7" |
| Height (w/ Stand) | 30.8" |
| Depth (w/ Stand) | 10.1" |
| Weight (w/ Stand) | 33.7lbs |
| Weight (w/o Stand) | 32.8lbs |
| VESA Pattern | 300x300 |
| Stand Width | 42.3" |
Additional Specs
| Anti-Reflection Coating | No |
| Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
| AI Upscaling | Yes |
| AI Picture Enhancement | Yes |
| Tone Mapping | DYNAMIC |
| Series Name | QNED85 |



