
Stewart Filmscreen
WallScreen Deluxe StudioTek 130 110 2896
Size:110"Gain:1.3Type:fixed_frameAspect:16:9
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Stewart Filmscreen
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Stewart Filmscreen |
| Model | WallScreen Deluxe StudioTek 130 110 2896 |
| Weight | 52 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 102.9 x 60.9 x 3.5" |
Additional Specs
| Gain | 1.3 |
| Viewing Angle | 55° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Material | StudioTek 130 |
| Screen Size | 110" |
| Screen Type | fixed_frame |
| Acoustically Transparent | No |
| Masking | none |
| UST Compatible | No |
| Tab-Tensioned | No |
| Viewable Width | 95.9" |
| Viewable Height | 53.9" |
| 12V Trigger | No |
| IR Remote | No |
| Case Colors | black |











