
Screen Innovations
Fixed 2" Short Throw 110
Size:110"Gain:0.5Type:fixed_frameAspect:16:9
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Screen Innovations
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Screen Innovations |
| Model | Fixed 2" Short Throw 110 |
| Weight | 50 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 99.9 x 57.9 x 2" |
Additional Specs
| Gain | 0.5 |
| Viewing Angle | 170° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Material | Short Throw |
| Screen Size | 110" |
| Screen Type | fixed_frame |
| Acoustically Transparent | No |
| Masking | none |
| UST Compatible | Yes |
| ALR % | 95% |
| Tab-Tensioned | No |
| Viewable Width | 95.9" |
| Viewable Height | 53.9" |
| 12V Trigger | No |
| IR Remote | No |
| Case Colors | black |











