
Elite Screens
VMAX Tab-Tension CineWhite 105
Size:105"Gain:1.1Type:motorizedAspect:16:9
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Elite Screens
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Elite Screens |
| Model | VMAX Tab-Tension CineWhite 105 |
| Weight | 50 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 99.5 x 65.5 x 5" |
Additional Specs
| Gain | 1.1 |
| Viewing Angle | 160° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Material | CineWhite |
| Screen Size | 105" |
| Screen Type | motorized |
| Acoustically Transparent | No |
| Masking | none |
| UST Compatible | No |
| Tab-Tensioned | Yes |
| Viewable Width | 91.5" |
| Viewable Height | 51.5" |
| 12V Trigger | Yes |
| IR Remote | Yes |
| Case Colors | black |













