
Da-Lite
Parallax 0.8 106
Size:106"Gain:0.8Type:fixed_frameAspect:16:9
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Da-Lite
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Da-Lite |
| Model | Parallax 0.8 106 |
| Weight | 40 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 98.4 x 58 x 1.6" |
Additional Specs
| Gain | 0.8 |
| Viewing Angle | 170° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Material | Parallax 0.8 |
| Screen Size | 106" |
| Screen Type | fixed_frame |
| Acoustically Transparent | No |
| Masking | none |
| UST Compatible | Yes |
| ALR % | 85% |
| Tab-Tensioned | No |
| Viewable Width | 92.4" |
| Viewable Height | 52" |
| 12V Trigger | No |
| IR Remote | No |
| Case Colors | black |









