
Da-Lite
Cinema Contour HD Progressive 0.6 92
Size:92"Gain:0.6Type:fixed_frameAspect:16:9
As an affiliate, we earn from qualifying purchases. See our affiliate disclosure.
Live price
Check current price at Amazon
Similar at this price tier
More from Da-Lite
Retailer Prices
Price History
Loading price history...
Related Products
No similar products found.
Specifications
General
| Brand | Da-Lite |
| Model | Cinema Contour HD Progressive 0.6 92 |
| Weight | 34 lbs |
| Dimensions (W x H x D) | 86.2 x 51.1 x 1.6" |
Additional Specs
| Gain | 0.6 |
| Viewing Angle | 50° |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Material | HD Progressive 0.6 |
| Screen Size | 92" |
| Screen Type | fixed_frame |
| Acoustically Transparent | No |
| Masking | none |
| UST Compatible | No |
| ALR % | 85% |
| Tab-Tensioned | No |
| Viewable Width | 80.2" |
| Viewable Height | 45.1" |
| 12V Trigger | No |
| IR Remote | No |
| Case Colors | black |













